Oznámení kandidatury - komunální volby v září 2022

Zpět na Aktuality

Vážení spoluobčané, dovolte mi oficiálně oznámit kandidaturu v komunálních volbách 2022, v čele kandidátky č. 5, KDU-ČSL. Velmi si cením toho, že jste nám a mě dali v minulosti opakovaně obrovskou důvěru. Díky ní pro Vás mohu pracovat. Vidím, že mám i po letech práce pro město nejen bohaté zkušenosti, ale i elán a obrovské množství práce před sebou. Co se nám v posledním volebním období podařilo?

Komunální volby 2022Je toho hodně, ale plno úkolů nás samozřejmě ještě čeká. Než bych se dostal k výčtu investic, na které se od začátku svého starostování velmi zaměřuji, musím připomenout spoluobčany, kteří žijí v Zábřeze, či kolegyně a kolegy z městského úřadu, rady, koalice a zastupitelstva. Sám člověk moc nezvládne, důležitá je týmová práce. Ke kvalitnímu životu mají napomoci realizované a probíhající investice, například cyklostezka do Leštiny, nové dopravní hřiště, učebny ve školách, zrekonstruovaný atletický stadion, další zateplená škola, zrekonstruované ulice, nové parkoviště u nádraží, nové chodníky a přechody pro chodce, park Knížecí sady či smuteční síň. Důležitá byla výstavba kanalizace, ČOV a vodovodu ve Václavově, i když tato investice za 85 mil. Kč moc není vidět. Nejen pro to, že je v zemi, ale i tím, že je v místní části Zábřeha. Nicméně je desítky let potřebná pro občany i přírodu. Seniorům slouží senior TAXI. Hasiči mají nový zásahový vůz a na příští rok se chystá dodávka nové cisternové automobilové stříkačky. Nový vozový park slouží i technickým službám. Na městě fungují WiFi pointy pro občany zdarma, město má rozvinutou optickou síť se škálou využití.

Některé projekty jsou ve výstavbě, například parkoviště na sídlišti Výsluní, účelová komunikace pro cyklisty do Postřelmova či parkoviště za kulturním domem s ulicí Postřelmovskou a nám. 8. května. Těsně před zahájením je skatepark na Skaličce.

Velkým úspěchem je zajištění kvalitní pitné vody z nového vrtu, vlastní provozování vodohospodářské infrastruktury či zefektivnění odpadového hospodářství.

U rekonstrukce kulturního domu či vybudování domova s pečovatelskou službou v Krumpachu sloužící jako zázemí pro domácí pečovatelskou službu máme zacíleno na finanční zdroje z Národního plánu obnovy, starou radnici chceme s využitím dotací zrekonstruovat pro potřeby inovačního centra a dát tak náplň této památce; odpovídá tomu i dosažená úroveň projektové přípravy.

Velkým tématem je sportovní hala, u které jsme se s Olomouckým krajem domluvili na dalším postupu a spolupráci, a další investice do oblasti sportu – hřiště u ZŠ Severovýchod a v areálu stadionu hala pro lezecký sport či víceúčelové hřiště sloužící v zimně jako kluziště. Po studiích zde budeme pokračovat projektovou přípravou a sháněním finančních zdrojů, stejně jako u další etapy rozvoje bazénu, kterému chybí část pro děti a relaxaci. Přírodní travnaté hřiště na fotbal je od letošního roku nové, umělé ale musí být zrekonstruované příští rok. Tématem na cestě k udržitelnosti je komunitní energetika. Plánů je mnohou, trvalo by dlouho vše vyjmenovat. Samozřejmě vedle projektové přípravy jsme a budeme limitováni finančními prostředky, i z toho důvodu usilujeme o navýšení zdrojů pomocí dotací. Město je díky uváženému hospodaření v dobré finanční kondici, byť také pociťuje růst cen včetně energií, které zvyšují náklady na provoz a ohrožují výdaje na investice.

Už od začátku svého starostování v prosinci 2010 neuvažuji stylem od voleb do voleb, považuji za správné mít dlouhodobou vizi, soustředit se na projektovou přípravu a realizaci investic. Projektová příprava zabere roky a je čím dál náročnější a já považuji za úspěch i každý připravený projekt. Některé projekty ještě v přípravě hodně úsilí zaberou, například rekonstrukce sídliště Severovýchod, rekonstrukce náměstí Osvobození s vytvořením pěší zóny, rekonstrukce Masarykova náměstí, rekonstrukce staré radnice, u které jsme našili využití pro potřeby inovačního centra a tím i finanční zdroje, cyklostezka do Rovenska, která se posune s komplexními pozemkovými úpravami čekajícími na vydání, či cyklodoprava ve směru Rájec, zatraktivnění města pro cyklisty a podpora udržitelné dopravy. Výstavba nové čtvrti na místě opuštěného výrobního areálu Perla, která nabídne tak potřebné byty v atraktivní lokalitě a promění potenciál současného brownfieldu. Na potřeby bydlení reagují také další dvě lokality. Pod Račicí vyrostou podle zastavovací studie vedle rodinných domů také bytové domy, a to i ty reagující na potřeby seniorů. Další zástavba se chystá mezi Ráječkem a Skaličkou. Město má díky územnímu plánu připravené také plochy v průmyslové zóně pro investory, které aktivně nabízíme.

Velkou radost mám vždy z toho, když vidím, jak realizované investice ožijí lidmi a slouží dle našich předpokladů. Cyklostezka plná cyklistů a bruslařů, kopce obsazené sáňkujícími dětmi, bazén plný spokojených návštěvníků, běžci na stadionu. Mnohdy to nemusí být nákladné projekty, například Hlubinka, revitalizovaný břeh Moravské Sázavy. Demotivující jsou pro mě naopak špatná rozhodnutí na úrovní centrální státní správy, které se projevují drastickým poklesem financí měst a obcí či legislativou, která nám nedává možnost řešit některé nešvary ve společnosti, například tlupy nepřizpůsobivých občanů se státem vypěstovanou nárokovou mentalitou financované státními sociálními příspěvky bez toho, aby něco společnosti museli vracet. Neperspektivní je i dotační systém obecně, dlouhodobě jsem pro dotace v řadě programů postupně rušit a posilovat přímo rozpočty měst a obcí. Některé dotace jsou mimo jiné nespravedlivé a často i neefektivní. Z důvodu tlaku na legislativní změny a vytváření podmínek pro obce a jejich občany se angažuji ve Svazu měst a obcí.

Pokud Vás moje práce oslovila, dovolím si požádat Vás o podporu v komunálních volbách.

František John

Váš starosta

Zpět na Aktuality